Sayfalar

15 Ekim 2015 Perşembe

SEO Uzmanı Tarafından Geliştirilen Stratejiler

SEO danışmanı ya da SEO uzmanı gibi terimler ve unvanlar birçok kişi tarafından kullanılmaya ve isimlerin önünde yer almaya başladı. Ama bu şekilde unvanlar kullanan çok sayıdaki kişi SEO çalışmalarının hedefinin üzerinde çalışılan web sitesini en kısa sürede organik sıralama sonuçlarında ilk sıraya yükseltmek olduğunu sanırlar. Evet, bu da hedefin bir parçasıdır hatta belki en önemli parçasıdır ama hedefin tamamı bundan ibaret değildir.

SEO uzmanı olarak adlandırılan kişinin sadece bir takım teknik bilgilere ya da becerilere sahip olması yeterli değildir. Çünkü üzerinde çalışılan farklı web sitelerinin farklı ihtiyaçları ve bu web sitelerinin sahibi olan firmaların farklı hedefleri vardır. Dolayısıyla SEO çalışmalarını planlayacak ve uygulayacak olan kişinin her site için bazı sabit çalışmaları yapması söz konusu değildir. Ele alınan web sitesinin ve sahibi olan firmanın internet üzerindeki durumunu, imajını ve ulaşmak istedikleri hedeflerin gerçekçi olup olmadığını doğru bir şekilde analiz etmesi gerekecektir. Yapılacak olan SEO çalışmalarını da bu kapsamlı analizler sonucu belirlediği ve mümkün olduğu kadar site sahibi firmanın hedeflerini gerçekleştirmesini beklediği stratejiler doğrultusunda oluşturur.

SEO Uzmanı

O halde SEO uzmanı olarak adlandırılan kişinin sadece site içi SEO, site dışı SEO, backlink inşası, anahtar kelime belirlemesi, sosyal medya çalışmaları yapması yeterli olmayacaktır. Bu çalışmaları yapması ama belirlenen stratejiye uygun bir şekilde yapması gerekecektir. Dolayısıyla web sitesinin 3 ay içinde belirli bir anahtar kelimede organik sıralamada ilk sıraya oturması öncelikli hedeflerinden bir tanesi olmayacaktır. Hedeflenen noktaya ulaşmak amacıyla geliştirilen stratejiye uygun olarak yapacağı çalışmalar ile web sitesinin ve aynı zamanda firmanın, markanın değerini artırmayı hedefleyecektir. Çünkü ilk sırada bulunan ama hedeflerine uygun olmayan bir içerik sunan web sitelerinin kısa süre sonra düşüşe geçmesi şaşırtıcı olmayacaktır. Örneğin spor ayakkabısı üreten ve koşu ayakkabıları üzerine uzmanlaşma yoluna giren, hedefini bu şekilde belirleyen bir firmanın basketbol ayakkabısı kelimesinde ilk sırada yer alması çok da önemli olmayacaktır. Bu örnek basit bir örnek olsa da SEO uzmanının hazırlayacağı stratejilerin, yapacağı çalışmaların kalitesini göstermesi bakımından önemlidir. Söz konusu firma 3 ay sonra basketbol ayakkabısı anahtar kelimesinde ilk sıraya gelmek yerine koşu ayakkabısı kelimesinde ilk sayfada bulunmayı tercih etmelidir. Çünkü uzmanlaşmak istediği alan ile ilgili yatırımlarını yapması, marka ve firma imajını yerleştirmesi, elde ettiği geri dönüşümlere göre üretimde ve pazarlamada ağırlık vermesi gereken modelleri belirlemesi gerekecektir.

Sonuç olarak SEO uzmanı temsil ettiği sitenin organik sıralama sonuçlarında ve belirlenen bir anahtar kelime ile yükselmesini hedeflemez. Uzun vadeli çalışan ve firmanın geleceğini de düşünen bir SEO uzmanının tavrı günümüzde firmanın ve web sitesinin bulunduğu konumu korumak ve uygun bir şekilde gelişmesine yardım etmektir. Dolayısıyla SEO çalışmalarının başarısı, firmanın kısa vadede gösterdiği anlık başarı ile değil, uzun vadede hızlanan bir ivme ile hedefe yaklaşması ile ölçülür. Tabi yapılan çalışmalar sonucundaki gelişmelerin ve piyasadaki değişimlerin de sürekli olarak kontrol edilmesi, gerekli olan geliştirmelerin yapılması gerekecektir.

Tabi bahis konusu olan web sitesinin böyle bir hedefi olduğu düşünülerek böyle uç bir örnek verilmiştir. Ama konunun özü, SEO uzmanı tarafından yapılacak olan çalışmaların her site için standart şekilde olmadığı, kapsamlı analizler yapılarak şekillendiğini göstermektir. Yapılan çalışmalar bu analizler sonucunda ve firmanın belirlediği hedefler doğrultusunda belirlenen stratejiye uygun olan SEO çalışmalarının uygulanmasıdır. Dolayısıyla bu unvanı isimlerinin başına ekleyecek olan kişilerin sadece teknik konularda uzman olması yeterli değildir. Gerçek SEO uzmanları aynı zamanda iyi birer stratejist olmak zorundadır.

İçeriğimi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederim. Sizde arama motorlarında özellikle de Google'da rakiplerinize istinaden yükselmek ve ilk sayfaya gelmek için bir SEO Uzmanı ile çalışmak istiyorsanız müşterilerim için hazırlamış olduğum özel SEO Uzmanı web sayfasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Saygılarımla.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder